Sutarčių teisė

Jungtinės veiklos sutartis – kada būtina kreiptis į notarą?

Jurgita Bieliūnienė
Advokatė - partnerė
2023-09-15

Jungtinė veikla – populiari tarpusavio santykių forma siekiant su partneriais bendrų tikslų. Ji gali pasireikšti tiek komercinėje srityje, siekiant pelno, tiek asmeniniuose santykiuose – jungtinės veiklos forma organizuojant bendrą buitį, kuriant bendrą gyvenamąjį būstą ir t.t.

Jungtinės veiklos sutartis visais atvejais turi būti sudaroma raštu, o išimtiniais atvejais – notarine forma. Praktikoje neretai kyla ginčų – ar sutartį reikėjo tvirtinti pas notarą, ar pakako paprastos rašytinės formos, ypač, kai jungtinė veikla yra susijusi su nekilnojamuoju turtu.

Pavyzdžiui, sugyventiniai, gyvendami kartu, bendromis jėgomis pasistato namą ūkio būdu: ar tokia bendra veikla turi būti įforminta notariniu sandoriu, kad abu partneriai galėtų registruoti nuosavybę į namą? Arba pavyzdžiui, keli partneriai, kooperuodami savo lėšas, žinias, darbą, susitaria pastatyti keletą namų, juos parduoti ir uždirbti pelno – ar tarp jų sudaryta jungtinės veiklos sutartis privalo būti patvirtinta notarine tvarka?

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra nustatęs kriterijus, kuriais vadovaujantis turėtų būti pasirenkama jungtinės veiklos sutarties forma.

Tuo atveju, kai jungtinės veiklos sutartimi sudaromas bendro pobūdžio susitarimas kooperuojant lėšas, turtą ar nematerialines vertybes užsiimti bendra veikla ir sukurti (ateityje) bendrą dalinę nekilnojamojo daikto nuosavybę, toks susitarimas neprivalės būti notarinės formos.

Tuo tarpu, jeigu jungtinės veiklos sutartimi bet kokiom sąlygom yra perleidžiamas ar suvaržomas (įkeičiamas ar pan.) nekilnojamasis turtas, kuris jau yra sukurtas ir egzistuoja jungtinės veiklos sutarties sudarymo metu, tokia jungtinės veiklos sutartis privalo būti patvirtinta pas notarą.

Kitaip tariant, jeigu susitariama dėl nekilnojamojo turto, kurio dar nėra jungtinės veiklos sutarties sudarymo metu ir kuris planuojamas sukurti bendromis jėgomis ateityje – notarinės formos nereikia. O jeigu susitariama dėl jungtinės veiklos sutarties sudarymo metu egzistuojančio turto (perleidimo ar suvaržymo), tokią sutartį teks tvirtinti pas notarą.

kitos įžvalgos