Įmonių teisė

Ar viskas yra konfidencialu, kas įtraukta į bendrovės konfidencialios informacijos sąrašą?

Jurgita Bieliūnienė
Advokatė - partnerė
2024-01-09

Bendrovės, siekdamos sureguliuoti santykius su savo darbuotojais ar akcininkais, pasitvirtina konfidencialios informacijos sąrašus, į kuriuos įtraukia visą įmanomą informaciją apie bendrovę.

Vėliau, bendrovės vadovas, remdamasis jo paties patvirtintu konfidencialios informacijos sąrašu, atsisako Bendrovės akcininkams teikti jame nurodytą informaciją, arba, analogiškai – siekia sudaryti konfidencialios informacijos apsaugos susitarimus su Bendrovės darbuotojais.

Konfidenciali informacija turi atitikti 3 būtinuosius požymius

Tačiau ne viskas, kas yra įtraukta į konfidencialios informacijos sąrašą, gali būti iš tikrųjų konfidencialu ir už jos atskleidimą taikytinos neigiamos pasekmės.

Konfidenciali informacija turi atitikti 3 būtinuosius požymius: slaptumą, vertingumą bei protingas pastangas informacijai išsaugoti. Nors vieno iš šių požymių nebuvimas lemia informacijos priskyrimą prie nekonfidencialios, dėl ko atitinkamos informacijos panaudojimas negali būti vertinamas kaip neteisėtas veiksmas.

Jeigu informacija yra akivaizdi, vieša ar lengvai prieinama, ji neatitinka slaptumo požymio, todėl nelaikytina konfidencialia. Pavyzdžiui, bendrovės metinėse finansinėse atskaitomybėse esanti informacija (metinis bendrovės pelnas, sąnaudos, turto vertė ir tt.) yra lengvai prieinama, metinės finansinės atskaitomybės yra išviešinamos VĮ Registrų centre, todėl jose esanti informacija nėra konfidenciali.

Jeigu informacija nors ir nėra vieša, tačiau nesuteikia jokios vertės bendrovei, ji nelaikytina konfidencialia informacija. Pavyzdžiui, bendrovės kuro nurašymo aktuose,  bendrovės sudarytoje standartinėje sutartyje dėl pastato privalomosios priežiūros paslaugų pirkimo ar pan., esanti informacija dažnu atveju nėra išskirtinė ir/ar vertinga bendrovei, todėl ji nėra konfidenciali.

Jeigu bendrovė nedėjo protingų pastangų apsaugoti informaciją, darytina išvada, kad pati bendrovė nelaikė ir nelaiko atitinkamos informacijos konfidencialia, todėl jai netaikoma apsauga. Bendrovės pastangos apsaugoti jai vertingą ir slaptą informaciją gali pasireikšti įvairiais būdais, pvz., prieigos prie tokios informacijos apsaugojimas individualiais slaptažodžiais, dokumentų pažymėjimas spaudu „konfidencialu“, aiškios tvarkos, kaip yra teikiama konfidenciali informacija, nustatymas bendrovėje ir pan.

Reali konfidencialios informacijos apsauga

Kilus teisminiam ginčui, teismas nėra saistomas konfidencialios informacijos sąrašu ir juo nesivadovauja,  o bendrovei kyla pareiga įrodyti, kad konkreti informacija atitinka visus tris konfidencialios informacijos požymius. Siekiant realios konfidencialios informacijos apsaugos, siūlytume į konfidencialios informacijos sąrašą traukti tik bendrovei vertingą ir slaptą informaciją bei imtis aktyvių priemonių patekti prie jos ir ją apsaugoti. Tik tokiu atveju visa informacija, nurodyta konfidencialios informacijos sąraše, bus tokia ir laikoma.

kitos įžvalgos