Sutarčių teisė

Jeigu skolinate ar dovanojate pinigus

Dalius Vaitekūnas
Advokatas - partneris, mediatorius
2024-10-08

Atkreipkite dėmesį prieš skolindami pinigus:

- Jei skolina juridinis asmuo, tai, nepriklausomai nuo paskolos sumos, sutartis turi būti sudaryta raštu.

- Fiziniam asmeniui reikalavimas sudaryti rašytinę paskolos sutartį yra numatytas, jei fizinis asmuo skolina didesnę nei 600 eurų sumą.

- Jei skolinate grynais daugiau kaip 3000 eurų, tai paskolos sutartį turi patvirtinti notaras, jei bankiniu pavedimu –  pakanka rašytinės formos.

- Teikiant paskolą bankiniu pavedimu, rekomenduojama mokėjimo paskirtyje aiškiai nurodyti, kad pinigai yra skolinami.

- Nuo 2022-11-01 įsigaliojo atsiskaitymų grynais pinigais ribojimas, kuris riboja atsiskaitymus tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims grynaisiais pinigais, jeigu jie viršija 5 000 eurų.

- Skolinant pinigus yra taikoma prezumpcija, kad paskolos sutartis yra atlygintinė, t. y. jei joje ir nėra nurodyta, paskolos davėjas turi teisę reikalauti palūkanų. Jei sutartyje palūkanų dydis nenurodytas, tai palūkanų dydis nustatomas pagal paskolos davėjo gyvenamosios vietos ar verslo vietos komercinių bankų vidutinę palūkanų normą, galiojusią paskolos sutarties sudarymo metu.

- Palūkanos apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu arba 15 proc. pelno mokesčiu, priklausomai nuo to, ar paskolą suteikė fizinis, ar juridinis asmuo.

- Jei paskolos sumos grąžinimo terminas sutartyje nenurodytas arba paskola turi būti grąžinta pagal pareikalavimą, tai paskolą privaloma grąžinti per 30 dienų nuo tos dienos, kurią paskolos davėjas pareikalavo paskolą grąžinti.

Jei nutarėte dovanoti pinigus:

- Jei fizinis asmuo dovanoja didesnę kaip 1500 eurų sumą kitam asmeniui, turi būti pasirašoma rašytinės formos sutartis.

- Jei dovanojimo sutarties suma yra didesnė nei 14500 eurų turi būti pasirašoma notaro patvirtinta sutartis.

- Jei dovanojate daugiau kaip 5000 eurų –  tai tik pavedimu, kadangi atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimas dovanojimui taikomas kaip ir  visiems kitiems sandoriams, įskaitant paskolos, pardavimo bei kitas sutartis.

- Jei dovanojama giminystės ryšiais nesusijusiam asmeniui, dovana neapmokestinama, jeigu bendra dovanų vertė per metus neviršija 2500 Eur sumos, o šią sumą viršijanti dovanų vertė yra apmokestinama taikant 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą.

- Gyventojų pajamų mokesčio nereikia mokėti, kai dovanojate sutuoktiniui, vaikui (įvaikiui), tėvams (įtėviams), broliams, seserims ar seneliams.

Jei paskolinote ar padovanojote pinigų sumą, kuri reikalauja rašytinės sutarties sudarymo, tačiau sutartis raštu nesudaryta, o pinigai perduoti, tai tokiu atveju sutartis bus galiojanti, tačiau kilus ginčui bus sudėtingesnis  įrodinėjimo procesas, kadangi šalis netenka teisės remtis liudytojų parodymais (jei pavyzdžiui, paskolos gavėjas neigia, kad skolinosi pinigus ar ginčija paskolintos ar padovanotos sumos dydį). Paskolos ar dovanojimo sutarties notarinės formos nesilaikymas daro sutartį negaliojančią. Tokiu atveju viena sandorio šalis privalo grąžinti kitai šaliai viską, ką gavo pagal sutartį, o paskolos davėjas taip pat netenka teisės reikalauti palūkanų.

Pažymime, kad jei fizinis asmuo per metus grynaisiais pinigais gavo daugiau nei 15000 Eur pagal vieną sutartį arba pagal kelias sutartis su tuo pačiu asmeniu, toks asmuo turi prievolę pateikti VMI informaciją apie sudarytus ne notarinės formos sandorius su kitais fiziniais asmenimis ar užsienio fiziniais ar juridiniais asmenimis.

Bankai ir kiti finansų rinkos dalyviai turi pareigą teikti VMI informaciją apie fizinio asmens sąskaitų likutį, gautų įplaukų dydį, skolinius įsipareigojimus, jei viename banke asmuo turi daugiau kaip 5000 eurų, taip pat jei bendra sąskaitos metinė apyvarta viršija 15000 eurų.

kitos įžvalgos